W Poznaniu w dniach 18-21 listopada 2015 roku, tradycyjnie odbyły się targi branży kamieniarskiej STONE 2015. Jest to najważniejsze wydarzenie dla sektora kamieniarskiego w Polsce. Ta edycja, mimo iż skromniejsza, niż w poprzednich latach, może poszczycić się niemałą liczbą wystawców  – 136 firm z prawie całego świata (Polska, Europa, Arabia Saudyjska, Indie, Chiny i RPA). Ponadto, targi w ciągu czterech dni odwiedziło prawie 5 tysięcy zwiedzających, którzy przybyli  z około 30 krajów.

Co ciekawego można było zobaczyć na targach?

Jak zwykle nie zabrakło bogatej oferty maszyn i narzędzi. Bardzo dużo osób odwiedzało stoiska, gdzie można było zobaczyć maszyny podczas pracy, co zachęcało do zadawania pytań specjalistom.

Na wielu ekspozycjach prym wiodły konglomeraty i spieki tj. Laminam, NeoLith, Silestone, itp. Ciekawostką było przedstawienie wielkoformatowej płyty Laminam, włoskiego spieku kwarcowego w gr. 12 mm.

Zwiedzający mogli także podziwiać młodych projektantów podczas pracy na stoisku czasopisma branżowego „Nowy Kamieniarz”. Brali oni udział w projekcie „Projektowanie w kamieniu” organizowanym przez „Nowego Kamieniarza” oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie ( o tym więcej w następnym wpisie).

Zainteresowani mogli uczestniczyć w wykładach znanych w branży kamieniarskiej specjalistów: Jarosława Koska (laureata poprzednich edycji „projektowania w kamieniu”), Petera Beckera oraz Sławomira Mazurka. Ponadto podczas targów miał miejsce XIV Kongres Kamieniarski (pierwszy raz na targach w Poznaniu), któremu towarzyszyły wykłady na temat porad z zakresu błędów i usterek w kamieniarskich robotach montażowych oraz aktualnych norm i obowiązujących badań na wyroby z kamienia.

Ciekawostką była wystawa „Historyczne papiery wartościowe w branży kamieniarskiej w Polsce i na świecie”, na której przedstawiono 179 eksponatów z kolekcji  Tomasza Staniszewskiego.

A oto najładniejsze, moim zdaniem, ekspozycje z wykorzystaniem kamienia naturalnego.

Moim zdaniem na tegorocznych targach kamienia mało było kamienia 🙂

Honorowy patronat nad targami objęło Ministerstwo Gospodarki, a patronat branżowy Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej.

Autorzy zdjęć: Marble Design oraz MTP