Bardzo rzadko spotykamy w projektach wnętrz aranżacją ściany w kamieniu. Czym to jest spowodowane? Niewiedzą projektantów, nieznajomością materiałów czy dostępnością rozwiązań proponowanych przez kamieniarzy? Najbardziej popularne i stosowane okładziny ścienne to ceramika oraz tapety, fototapety, szkło, beton … więc dlaczego nie kamień? Czy nie jest to piękne i nietypowe rozwiązanie? Co jesteśmy w stanie zaproponować naszym odbiorcom prócz zwykłej płytki kamiennej, jakiej pełno w ogólnie dostępnych marketach budowlanych? Wyjdźmy zatem naprzeciw wymagającym klientom oraz ich projektantom i dowiedzmy się co można zaproponować, by zaskoczyć odbiorcę.

Okładziny ścienne mogą być ozdobą całego wnętrza. Dobrze udekorowana ściana potrafi stworzyć charakter i klimat otoczenia. Kamień naturalny ma tę zaletę, że potrafi stworzyć niepowtarzalne oraz atrakcyjne wnętrze zarówno w ogromnym holu biurowca, jak również w bardzo intymnym pomieszczeniu, jak łazienka czy sypialnia. Niewątpliwie najbardziej popularnym miejscem, gdzie klienci lubią stosować kamień jako okładzinę ścienną jest ściana z kominkiem. A to za sprawą kolorowych czasopism, gdzie zdecydowana większość projektów kominków jest zaaranżowana właśnie z wykorzystaniem kamienia. I w tym miejscu trzeba przyznać, że gros klientów przychodzi do kamieniarza z gotowym „projektem”, żądając wyceny materiału oraz usługi. Jednak co z pozostałymi pomieszczeniami? Są przecież korytarze, łazienki, salony, sypialnie. Co możemy zaproponować by wpasować się w trendy oraz przyciągnąć uwagę potencjalnego poszukiwacza niepalnego rozwiązania?

Wszechobecna płytka – co zamiast?

Zwykłą płytkę marmurową klient kupi wszędzie. Dosłownie! Nic w tym nowego, a tym bardziej atrakcyjnego. Tym bardziej, że płytka granitowa kojarzy się z korytarzami w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Czym ją zatem zastąpić? Na rynku dostępnych jest wiele alternatywnych rozwiązań, tzw. z górnej półki, lub „ na zamówienie”. Nowoczesna „płytka” może wyglądać na przykład jak ta zaproponowana przez zespół LITHOS DESIGN. O kim mowa? O Dwóch braciach, Claudio i Alberto Bevilacqua, którzy we współpracy z projektantem Raffaello Galiotto, stworzyli niepowtarzalną i zachwycającą kolekcję okładzin ściennych z naturalnego kamienia. Jest to wspaniałe połączenie wzornictwa przemysłowego z bogactwami, jakie oferuje nam Matka Natura. Należy przyznać, że doskonale wpasowali się w wymagania klientów, którzy coraz bardziej poszukują nowych trendów i naturalnych materiałów. Nie bez powodu Lithos Design jest uznawana za jedną z najbardziej innowacyjnych firm na światowym rynku kamieniarskim. Cena płytki o wymiarach 60 x 60 wykonanej przez Lithos Design kosztuje średnio 59  € /szt. Dla przykładu cena płytki wykonanej na konkurs „projektowanie  w kamieniu” została wyceniona na 70 €/szt, co daje ok. 240 €/m2.

New Ravenna Mosaic to kolejna firma, która specjalizuje się w niebanalnych okładzinach… mozaikach. Te małe elementy układanki znane są od starożytności. Zdobią ściany, posadzki, sklepienia, kopuły. Można je znaleźć zarówno w świątyniach, jak i prywatnych domach, w muzeach i na ulicach. Marmurowe mozaiki są jak dzieło sztuki! Cieszą oko, pobudzają wyobraźnię, a przede wszystkim zdobią wnętrza! Mozaiki przemijają i powracają, jednak te niebanalne i perfekcyjnie wykonane będą cieszyły przez wiele lat. Prawdopodobnie dlatego firma założona przez Sarę Baldwin w 1991 roku, dziś zatrudnia około 100 osób, które tworzą przepiękne wzory wynikające z połączenia marmuru.

Duży rozmiar.

Na ścianę możemy wybrać każdy kamień, co daje nam mnóstwo możliwości. Najbardziej popularne są płyty, na których bardzo widoczne jest użylenie. Uzyskujemy w ten sposób niepowtarzalny efekt i możemy cieszyć się uwielbianym minimalizmem. Pożądanym rozwiązaniem będzie zastosowanie dużych płyt, by zachować ich niepowtarzalny urok. Dość popularnym ułożeniem cieszą się płyty cięte i polerowane w taki sposób, by uzyskać efekt lustrzany. Wiele hurtowni ma je w stałej ofercie.  Dodatkową zaletą jest fakt, że cena tak przygotowanego materiału raczej nie odbiega od ceny płyt polerowanych standardowo. Warto sięgnąć po brazylijskie granity (moim zdaniem mają bardzo ciekawe kolory i „dużo się na nich dzieje”), płyty z agatami, lub onyksy. Marmur wybierany jest do bardziej stonowanych wnętrz. Należy jednak uważać, by nie przytłoczyć pomieszczenia. Zbyt wzorzysty i ciemny materiał w małej łazience może stworzyć niepożądany efekt. Specjalistą  w tej dziedzinie jest włoska firma Antolini, od której można czerpać wiele inspiracji.

Ściana z kamienia to naprawdę spora atrakcja dla wnętrza i nie należy z nią przesadzić, dlatego dobrze przemyśleć co chcemy uzyskać w tworzonym przez nas wnętrzu. Nie mniej jednak warto promować nowe rozwiązania, gdyż nic tak nie cieszy jak stworzenie czegoś nowego!

Artykuł ukazał się w magazynie branżowym „Nowy Kamieniarz”