W „Nowym Kamieniarzu” ukazał się mój kolejny artykuł. A oto jego treść:

Czy kamień można stosować na posadzki?

Dubrovnik. Zwiedzając tę piękną starówkę, wpisaną na listę UNESCO,  od razu zwracamy uwagę na ulice wyłożone chorwackim marmurem.  Późnym wieczorem, przy świetle ulicznych lamp, można zauważyć jak kamień został „wypolerowany” przez miliony turystów, którzy co roku odwiedzają to czarujące miejsce. Wprawne oko zauważy delikatną erozję marmuru, a dokładniej oddziaływanie czynników środowiskowych na wapień, jednak jakie to ma znaczenie gdy spojrzy się na całą ulicę? Przecież spełnia swoją rolę już setki lat, i nie wygląda jakby należało ją zmieniać. To jest ceniona przez wszystkich wytrzymałość kamienia! To dzięki niej możemy cieszyć oko spacerując w Chorwacji. Podobne wrażenie możemy odnieść w wielu innych miastach Europy, chociażby kolebce Włoskich targów kamieniarskich, w Veronie. Spoglądając na te kamienne ulice można wyciągnąć, moim zdaniem, najważniejszy wniosek: marmur pięknie się starzeje! Z upływem czasu szlachetnieje. I jest to jeden z ważniejszych argumentów przemawiających za zastosowaniem tego materiału na posadzki!

JAKI KAMIEŃ ZASTOSOWAĆ DO UŻYTKU DOMOWEGO?

Praktycznie każdy kamień możemy zastosować w pomieszczeniach mieszkalnych. No może za wyjątkiem bardzo miękkiego piaskowca, który szybko będzie zniszczony, czego proszę nie mylić ze szlachetnym starzeniem się posadzki. Ten pomysł należy stanowczo wyperswadować potencjalnemu zainteresowanemu. Trawertyn jest dość popularnym materiałem, gdyż bardzo dobrze imituje antyczną podłogę. Dodatkowo jasne odcienie powiększają optycznie pomieszczenie. Jednak warto zwrócić uwagę, by był on szpachlowany lub cementowany, jeżeli chcemy uzyskać efekt matowej powierzchni, lub żywicowany – połysk. W takich wykończeniach nie będzie on łapał tak szybko brudu.   Marmur jest twardszy od wspomnianego wcześniej trawertynu, jednak nie polecałabym go do takich pomieszczeń jak kuchnia, z uwagi na jego niską odporność na plamy. W innych pomieszczeniach będzie prezentował się znakomicie. Jego niebywałe walory estetyczne, oraz ogromna szata kolorystyczna sprawią, że każda posadzka będzie indywidualnym działem sztuki. Ostatni w kolejce pozostał nam granit – najtwardszy kamień z ogólnie dostępnych na rynku budowlanym. Posadzki granitowe świetnie sprawdzą się w holach i korytarzach. Ze względu na dużą wytrzymałość granitu, nawet narażone na kontakt z piaskiem i drobnymi kamykami, które wnosimy do domu, będą wyglądały dobrze.

ZALETY I WADY POSADZKI Z KAMIENIA

Niewątpliwie do najważniejszych zalet należy wspomniane wcześniej „starzenie się” materiału. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż dobrze położony kamień o odpowiedniej grubości będzie służył kilku pokoleniom. Zawsze można go odrestaurować, przepolerować i ponownie zaimpregnować. Dlatego polecałabym stosowanie płyt o gr. 20 lub 30 mm, gdyż zwiększamy jego żywotność. Kolejną zaletą jest to, że kamień można zastosować w każdym domu, niezależnie do stylu. Pasuje on zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych rozwiązań.  Dzisiejsze rozwiązania technologiczne dają nam możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego, co zmienia pogląd na stwierdzenie, że kamień „jest zimny”. Ponadto, położony w słonecznym salonie, będzie się nagrzewał od słońca i długo utrzymywał to ciepło.

Wad jest stosunkowo niewiele. Najpoważniejszą jest wysoka cena, jaką inwestor musi zapłacić za dobrej jakości materiał i położenie. Za 1m2 podłogi z kamienia układanego w dużych elementach trzeba zapłacić od ok. 500 zł. Dla porównania dobrej klasy podłoga drewniana kosztuje ok. 200-300 zł/m2.

JAK UKŁADAĆ?

Pomysłów na ułożenie posadzki z kamienia jest niezliczona ilość. Można zestawić ze sobą kilka materiałów, choćby Nero Marquinę i Carrarę albo zastosować tylko jeden. Popularnością cieszą się szachownice, ramki, bądź „dywaniki”. Interesująco wygląda kamień położony z zastosowaniem efektu lustrzanego. Preferowane jest jednak do tego większe pomieszczenie.  Ostatnie trendy mocno wskazują na łączenie kamienia z drewnem. Zarówno drewno, jak i kamień są materiałami naturalnymi, więc fantastycznie do siebie pasują. Ciekawe projekty prezentuje m. In. Antolini Luigi.

Jednak materiał to nie wszystko. To na czym inwestor często chce zaoszczędzić, to tzw. robocizna i koszty dodatkowe, jak kleje, fugi, impreganty itd. Jako spoiwo przy kamieniu można zastosować silikon kamieniarski, np. bezbarwny, co rozwiązuje problem średnio lubianych spoin fugowych. Trudno uwierzyć, ale taki silikon wygląda bardziej „naturalnie” niż inne spoiwa. Należy również stosować dobrej klasy kleje do układania posadzki. Ma to ogromne znaczenie przy białym marmurze, który może „zaciągnąć” klej i powstaną niemożliwe do usunięcia przebarwienia.

Na posadzkę z kamienia ma wpływa wiele elementów składowych. Warto, aby wszystkie były dobrze dobrane i przemyślane, a nasze indywidualne dzieło posłuży użytkownikom przez bardzo długi czas.