Przy remoncie domu lub mieszkania, bądź po prostu wymianie okien często borykacie się z dylematem jakie zamówić parapety. W tym wpisie chcę poruszyć temat parapetów wewnętrznych, czyli tych, które mamy w salonie, sypialni, kuchni czy łazience.

1/ Jaki kamień wybrać na parapety?

Odpowiedź jest prosta. W zasadzie każdy jaki nam pasuje do stylu wnętrza 🙂 Poniżej opisy najpopularniejszych kamieni spotykanych na rynku.

AGLOMARMUR

Popularnym wśród firm okiennych oraz deweloperów materiałem jest aglomarmur, czyli konglomerat marmurowy. Aglomarmur jest to sztuczny kamień, tworzony na bazie naturalnego kamienia jakim jest marmur (ok. 95%), żywicy poliestrowej  oraz barwników (ok. 5%). Krótko mówiąc, jest to kruszywo marmurowe, które wraz z odpowiednią domieszką farb i żywic wprowadza się do pojemników w celu odpowiedniego połączenia składników. Następnie poddaje się je obróbce przy wykorzystaniu temperatury oraz nowoczesnej technologii próżniowej. Podczas procesu zagęszczania masa materiału przybiera ostateczne rozmiary dużego prostopadłościanu (bloku). Po okresie potrzebnym do maksymalnego związania, blok jest cięty na płyty o grubości np. 2 cm oraz 3 cm.

Przy wyborze tego produktu należy pamiętać, że będzie on miał wszystkie cechy marmuru, co oznacza, że może chłonąć wodę, gdy będzie zalegała na naszym parapecie (przelany kwiat w doniczce), może odbarwić się lub zostać naruszony poler np.od kwasów oraz barwników znajdujących się w jedzeniu (czerwone wino, truskawki, cytryna). Ale kto zostawia truskawki czy cytrynę na parapecie? Ważne aby zastanowić się nad parapetem w kuchni, na który odkładamy różne rzeczy – zastanówcie się gdzie jest zlokalizowany i czy będziecie na niego odkładać jedzenie bez zabezpieczenia (podstawki, talerzyka).

Jeżeli zależy nam na białym parapecie w dobrej cenie – będzie to znakomity wybór! Jeżeli jednak obawiamy się, że zniszczymy ten materiał poprzez nieuważne traktowanie, wybierzmy konglomerat kwarcowy lub granit!

Przykładowa kolorystyka aglomarmuru tutaj: 

http://www.marbledesign.pl/aglomarmur-co-to-wlasciwie-jest/ lub 
https://rosita.pl/konglomeraty-marmurowe/

MARMUR 

Przy wyborze parapetów z marmuru pamiętajcie, że jest to kamień naturalny, co oznacza, że próbka nie zawsze odzwierciedla dokładną barwę i rysunek kamienia. Próbka jest wykonana z płyty x i leży u sprzedawcy np. miesiąc, dwa a nawet kilka lat. Zamawiając parapety z marmuru, możemy być pewni, że zostaną one ucięte z zupełnie innego bloku (jednak tego samego kamienia), wydobytego w innym terminie, nawet kilka lat później. Może się zatem on różnić użyleniem i kolorem. Jest to bowiem kamień  NATURALNY! Jeżeli macie wątpliwości, poproście sprzedawcę o zdjęcie aktualnej płyty jaka ma być przeznaczona na Wasze parapety 🙂

Uwaga! Nie myjcie okien środkami zawierającymi ocet, bo uszkodzicie Wasze piękne parapety! Ocet i marmur (tak samo aglomarmur) się nie lubią 🙂

Poniżej zdjęcie płyty marmurowej – wymiar około 2,90 m x 1,8 m – wyobraź sobie, że zamawiasz parapet 1,50 m x 0,25 m 🙂 Kamieniarz tnie kamień od góry lub z dołu płyty by zminimalizować odpad powstały w wyniku cięcia (jeżeli miałby wyciąć środek to poniekąd niszczy materiał :/, chyba, że zapłacimy mu za całą płytę 🙂 ), czyli możemy trafić na mocno szarą żyłę lub nie!

Poniżej przykład tego, o czym pisałam powyżej 🙂 Warto przy takim kamieniu wybrać się do zakładu kamieniarskiego i omówić tam szczegóły naszego zamówienia 🙂

GRANIT

Kamień naturalny, twardy i odporny na zarysowania oraz zaplamienia w warunkach domowych (a zwłaszcza parapety). Wymaga mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż marmur, nie mniej jednak powinien być zabezpieczony odpowiednim impregnatem by służył nam na wiele lat. Uwaga ta sama co przy marmurze: z uwagi na to, że jest to kamień naturalny, jeżeli posiada żyły, warto zobaczyć większy element niż małą próbkę. Bywają oczywiście granity jednorodne, gdzie nie musimy spodziewać się niespodzianek np. Star Galaxy czy Nero Zimbabwe, Meera White.

TRAWERTYN, ONYX, PIASKOWIEC

Rzadziej wybierane z uwagi na cenę oraz dostępność, nie widzę jednak przeciwskazań do ich zastosowania jako parapety. Oczywiście są to kamienie naturalne, co oznacza, że Chcemy wiedzieć jak będzie wyglądał większy element 🙂

2/ Pomiar parapetów

Pomiaru parapetów zazwyczaj dokonują firmy zajmujące się wymianą okien, firmy montujące parapety czy ktoś z ekipy remontowej, która właśnie pracuje u nas w mieszkaniu. Co zrobić gdy jesteśmy jednak zdani na siebie? Zrobić pomiar! To proste!

Krok 1: Zastanówmy się jak ma wyglądać nasz parapet. Jaka głęboka jest wnęka okienna bez parapetu? Ile ma mieć głębokości parapet (czyli ile ma wystawać poza lico ściany)? Tutaj nie ma standardów 🙂 Parapety z kamienia są docinane pod konkretny wymiar. U mnie np. wystają 4 cm, dzięki czemu cały parapet ma 28 cm głębokości – bez problemu mieszczę nawet sporą doniczkę. Ale spokojnie mógłby wystawać tylko 2 cm! Nawet jeżeli montażysta wsunie parapet pod okno (a powinien, jeżeli jest taka możliwość) to zabiera on tylko ok. 1 cm z głębokości parapetu.

Krok 2: długość parapetu. Parapet może wchodzić w ścianę po prawej i lewej stronie – najczęściej spotykane to 2-3 cm dodane z każdej strony.

U mnie parapety są na równo z wnęką (zdjęcie poniżej), czyli nie wchodzą w ścianę po bokach! Nie ukrywam, że przy takim rozwiązaniu widać każdą krzywiznę ściany!

Czyli mając wnękę okienną o wymiarach 140 x 20 cm, wysuwamy parapet o tyle ile chcemy (np. 3 cm), dodajemy ok. 1 cm do montażu pod okno, oraz wsuwamy go w ścianę po prawej i lewej stronie po 2 cm. Wymiar do zamówienia to: 144 cm x 24 cm!

Krok 3: grubość parapetu. Najbardziej popularne grubości to 2 cm i 3 cm. Przy delikatnym marmurze i wąskich parapetach (poniżej 20 cm głębokości) warto wybrać grubość 3 cm! Przy wymiarze 150 x 30 jest to kwestia wizualna 🙂

Krok 4: wybór materiału – opisane powyżej 🙂

Ważne uwagi: Jeżeli urządzacie dom i stoicie przed krokiem zamówienia parapetów, zastanówcie się nad tym, czy warto zamawiać parapety do kuchni i łazienki! W nowych domach parapet w kuchni zazwyczaj (ale nie jest to regułą!!!) znajduje się na wysokości docelowego blatu kuchennego, czyli możemy z blatem wejść pod parapet! często okazuje się, że przy realizacji zabudowy kuchennej wykuwamy nowy parapet! Sprawdźcie to przed zamówieniem 🙂 Z łazienką jest inna kwestia – czy macie już koncepcję łazienki? a może parapet  ma być w kolorze blat pod umywalką? I co? Wykuwamy nowy/ stary parapet 🙂

Parapet z marmuru – ile ma wystawać poza lico ściany? Tutaj 4 cm

Jak o czymś zapomniałam to piszcie  w komentarzach!