Niewątpliwie blat kuchenny jest głównym elementem kuchni. To na nim przyrządzamy nasze posiłki, stawiamy poranny kubek z kawą, odkładamy torebkę lub klucze po przyjściu z zakupów … Można by powiedzieć, że każdy blat ma swoje tajemnice 🙂  W każdym razie – chcemy aby był on nie tylko piękny, ale też wytrzymały. W ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się blaty „kamienne”. Kamienne, bo pod takim właśnie pojęciem szukają Polacy blatu z materiałów takich jak: granit, marmur, konglomeraty kwarcytowe, kwarcyty naturalne czy nawet spieki kwarcowe. Moda na kamień z roku na rok rośnie. Warto przyjrzeć się więc nadchodzącym trendom, na ten i kolejne lata, które dotyczą wyboru odpowiedniego kamienia.

 1. Kwarcowy konglomerat nowym królem blatów.
  Kwarcowy konglomerat jest alternatywą dla blatów granitowych. Do tej pory granit był synonimem czegoś trwałego, twardego i pięknie wyglądającego. Niestety granity są porowate, a co za tym idzie należy je odpowiednio impregnować, by cały czas zachwycały swoim pięknem. Wadą jest mała dostępność jasnych odcieni, których tak bardzo poszukujemy.

Alternatywą zatem jest konglomerat kwarcowy: wysoce odporny na zabrudzenia, a co za tym idzie, bardziej higieniczny. Kwarc jest również wyjątkowo twardy, co czyni go doskonałym materiałem na blat kuchenny. I ma jasne odcienie!

Na rynku znajdziemy wielu producentów, z różnych krajów. Wybór jest więc ogromny, wystarczy poszukać 🙂

Dla mnie jednak absolutnym królem powinien być naturalny kwarc – materiał niedoceniany na naszym rynku, a cechujący się połączeniem marmuru z granitem. Piękne jasne wzory, z odpornością granitu. Pogoń za naturalnym materiałem czyni kwarc królem na kolejne lata.

 1. Super Slim
  Home Decor wprowadza nas w rozdział coraz cieńszych blatów. Mają być odporne na wszystko, ale przy tym bardzo delikatne … jakby unoszące się nad meblami. Taki blat wpisuje się w większość aktualnych trendów. Wiele firm posiada w swojej ofercie blaty 12 mm, jest więc w czym wybierać. Co zrobić jednak, gdy podoba nam się granit bądź kwarcyt, a chcemy cienki blat? Jest kilka technik pocienienia krawędzi blatu, by ta wyglądała na delikatną linię, a blat nadal był 30 mm (przy dużym elemencie np. wyspowym, konieczne jest by blat miał odpowiednią grubość ze względów konstrukcyjnych oraz wytrzymałościowych). Oczywiście, przy wyborze cienkiego blatu lepiej skonsultować swoją decyzję z projektantem mebli, gdyż może się okazać, że konieczne są zmiany konstrukcyjne.
 1. Blat z charakterem.
  Coraz częściej korzystamy z porad architektów wnętrz, a co za tym idzie, poszukujemy blatu idealnie pasującego do naszej podłogi, frontów, itd. Na dzień dzisiejszy prawie każdy materiał można odpowiednio dopasować do naszych potrzeb, czy to poprzez wybór odpowiedniego wzoru, faktury czy koloru. Koniec z czarnym i białym blatem! Blat jest centrum naszej kuchni! To na nim skupiamy największą uwagę. Ma być ozdobą pomieszczenia i pasować do całego wnętrza.
 1. Odcień – ważna sprawa.
  Zmiana na neutralne kolory pojawia się w czasie, kiedy kuchnie otwierają się na naturalne oświetlenie. Super duże okna, świetliki świetlne i składane szklane systemy drzwi ściennych są coraz częściej stosowane w kuchni. Rezultatem jest ulepszony jasny i przestronny klimat, który budzi się w nowoczesnym stylu. W 2017 roku łączymy naturalne światło z neutralnymi kolorami. Kolory blatów pasujące do takich wnętrz to: miękka szarość, beż, lekkie brązy, jasny błękit oraz absolutny HIT – nowy kolor: GREIGE (Grey + Beige), delikatna szarość wpadająca w beż.